Wykorzystanie wydruku na tkaninach

 Przez sporo lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii – sitodruku. Jednocześnie pomimo że sitodruk wciąż jest stosowany oraz umożliwia on uzyskiwać naprawdę najwyższej jakości nadruki, to jednak ta metoda właściwie sprawdza się przy wysokich nakładach. Rzec można, że jest to związane ze stosunkowo wysokimi kosztami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie owego kłopotu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 Powinniśmy zadać sobie pytanie jak wykonuje się druki na tkaninie przy  pomocy technologii cyfrowych? Wszak jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. Ponieważ w projekcie graficznym wytwarza się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, zaś właściwie ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące ma ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco typowe drukarki atramentowe, z tą różnicą że wykorzystywane są całkowicie inny rodzaj tuszów, które wnikają we włókna materiału i zachowują dużą odporność na pranie czy ścieranie. Dzięki temu druk cyfrowy na bawełnie znajduje się niezwykle trwały przez wiele miesięcy, natomiast sama koszulka może radować nas w przyszłości dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Współczesne technologie drukarskie poszły naturalnie o krok dalej i możliwe stało się drukowanie na dużych rozmiarach materiałów. Druk na płótnie jest owego świetnym przykładem. Powstaje on z wykorzystaniem wielkich ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach lub siatkach zabezpieczających rusztowania, podczas wykonywania czynności budowlanych czy remontowych. Nośniki takie zagwarantują wyjątkowo dużą powierzchnię reklamową, na skutek czego są widoczne z dużych odległości, z kolei umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami doskonale przyciągają uwagę czy wzrok postronnych obserwatorów. Rzecz jasna druki na materiale o większych rozmiarach są właściwie już dużo trudniejsze do wykonania oraz oczekują tego, aby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, niczym również miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak również czystych rulonów z tworzywem przeznaczonym ledwie co pod zadruk.