Studia w Izraelu

Edukacja jest wysoko ceniona w kulturze narodowej Izraela, a jego sektor szkolnictwa wyższego był chwalony za pomoc w pobudzaniu rozwoju gospodarczego kraju i niedawnego boomu technologicznego. Wysoka jakość izraelskiego systemu szkolnictwa wyższego została również doceniona w QS Higher Education System Strength Rankings, opublikowanym po raz pierwszy w 2016 roku, w którym plasuje się on na 28. miejscu na świecie pod względem siły systemu krajowego.
W Izraelu istnieje dziewięć uniwersytetów, a także wiele szkół wyższych; główna różnica polega na tym, że uczelnie te oferują stopnie naukowe aż do poziomu doktoratu. Kursy są często prowadzone w języku hebrajskim, ale wiele wiodących izraelskich uniwersytetów oferuje również programy nauczania języka angielskiego.
Spośród dziewięciu izraelskich uniwersytetów, sześć znajduje się w QS World University Rankings® 2018. Oto pierwsza czwórka, z których wszystkie znajdują się w światowej czołówce 400 najlepszych uniwersytetów:

Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie

W 2018 roku Hebrajski Uniwersytet w Jerozolimie zajął 145. miejsce i jest konsekwentnie najwyższym izraelskim uniwersytetem w QS World University Rankings. Został założony w 1918 roku, co czyni go drugim co do wielkości uniwersytetem w Izraelu. Uniwersytet Hebrajski ma trzy kampusy w całej Jerozolimie, a czwarty w mieście Rehovot, gdzie studiuje łącznie około 23 500 osób. Większość programów studiów pełnowymiarowych prowadzonych jest w języku hebrajskim, ale dostępny jest również wybór kursów języka angielskiego, głównie na poziomie magisterskim. Międzynarodowa Szkoła Rothberg International School oferuje krótsze programy studiów za granicą, a uniwersytet jest siedzibą największej na świecie biblioteki studiów żydowskich. Uniwersytet Hebrajski znajduje się w rankingu QS World University Ranking by Subject 2017 w pierwszej pięćdziesiątce w dziedzinie teologii, boskości i religioznawstwa oraz w pierwszej setce w dziedzinie nauk biologicznych.

Uniwersytet w Tel Awiwie

Założony w 1956 roku Uniwersytet w Tel Awiwie zajmuje obecnie 205. wspólne miejsce na świecie. Ma 28 000 studentów zapisanych na dziewięć wydziałów, co czyni go największym uniwersytetem w Izraelu. Jeden z najbardziej prestiżowych izraelskich uniwersytetów, zajmuje pierwsze miejsce w dorobku badawczym kraju i znajduje się wśród najlepszych na świecie 21 przedmiotów, w tym 100 najlepszych na świecie w dziedzinie archeologii i 150 najlepszych w dziedzinie filozofii, informatyki, psychologii, matematyki i ekonomii.

Technion-Israelski Instytut Technologii

Technion-Israelski Instytut Technologii zajmuje 224. miejsce na świecie i jest najstarszym uniwersytetem w Izraelu, założonym w 1912 roku. Położony w mieście Hajfa, jego głównym językiem wykładowym jest hebrajski, ale międzynarodowy wydział uniwersytetu oferuje kursy prowadzone w całości w języku angielskim. Technion jest jednym z najlepszych na świecie 17 przedmiotów, z miejscami w pierwszej setce zarówno dla informatyki jak i matematyki, a uniwersytet został okrzyknięty izraelską wersją amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Ben-Gurion University of the Negev

Uniwersytet Ben-Gurion w Negewie, zajmujący 352. miejsce na świecie, znajduje się w mieście Beersheba w południowym Izraelu. Mieści 20.000 studentów w trzech kampusach i zajmuje 39. miejsce w QS Top 50 Under 50, rankingu wiodących światowych uniwersytetów poniżej 50 roku życia. Uniwersytet Ben-Gurion został założony w 1969 r. jako Uniwersytet Negev, ale po jego śmierci w 1973 r. został przemianowany na imię założyciela i pierwszego premiera Izraela, Davida Ben-Guriona.

Pozostałe dwa najlepsze izraelskie uniwersytety, które znajdą się w światowych rankingach uniwersytetów w 2018 r. to Bar-Ilan University (w tym roku w przedziale 551-600) i University of Haifa (601-650). Innym izraelskim uniwersytetem wartym wspomnienia jest Instytut Nauki Weizmanna.Chociaż nie jest uwzględniony w światowych rankingach uniwersytetów, ponieważ wykłada tylko na poziomie podyplomowym, instytut cieszy się dużą renomą w dziedzinie nauk ścisłych. Znajduje się w rankingu QS World University Rankings by Subject w pierwszej 250 na sześć przedmiotów ścisłych, w tym w pierwszej 100 na nauki biologiczne.