Studia w Danii: Opłaty za naukę i koszty utrzymania – MastersPortal.com

Dania jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów międzynarodowych w Europie dzięki niskim kosztom studiów, wysokiej jakości angielskim dyplomom magisterskim oraz innowacyjnym metodom nauczania. Studenci zagraniczni wybierają Danię również ze względu na wysoki standard życia i dużą różnorodność kierunków studiów dostępnych na duńskich uczelniach.

Jeśli myślisz o studiowaniu za granicą w Danii, znalezienie szczegółowych informacji na temat kosztów nauki i życia pomoże Ci podjąć świadomą decyzję na przyszłość. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są szacunkowe opłaty za naukę, koszty zakwaterowania i wydatki na jedzenie, transport i dodatkowe materiały do nauki.

1. Czesne na uniwersytetach w Danii

Szkolnictwo wyższe w Danii jest bezpłatne dla wszystkich studentów studiów licencjackich i magisterskich pochodzących z obszaru UE/EOG oraz Szwajcarii, jak również dla studentów uczestniczących w programie wymiany.

Możesz również studiować za darmo w Danii, jeśli:

Dla obywateli spoza UE/EOG koszty nauczania wahają się w granicach 6.000 – 16.000 EUR/rok akademicki. Niektóre programy specjalistyczne mogą kosztować więcej, dlatego też zalecamy, abyś sprawdził na stronie uniwersytetu, jakie czesne jest dla Ciebie ważne.

Sprawdź więcej szczegółów na temat opłat za naukę na duńskich uczelniach.

Uczelnie wolne od nauki dla studentów z UE/EOG

Oto kilka przykładów bezpłatnych uniwersytetów w Danii dla studentów z UE/EOG:

Czesne na najlepszych uniwersytetach w Danii

Jeśli chcesz studiować na najlepszych duńskich uniwersytetach, napotkasz te same zasady, o których już mówiliśmy. Obywatele UE/EOG i Szwajcarii mogą zapisać się na studia za darmo, podczas gdy studenci z innych krajów płacą od 6000 do 16000 EUR/rok.

2. Koszty utrzymania studentów w Danii

Średnie koszty utrzymania w duńskich miastach

Polityka Danii w zakresie opłat za naukę jest bardzo atrakcyjna dla studentów z UE/EOG, ale wysoka jakość życia oznacza również koszty utrzymania, a średnie ceny są na ogół wyższe niż w innych miejscach. Aby móc pokryć te koszty, należy starannie zaplanować miesięczne wydatki.

Szacuje się, że studenci zagraniczni potrzebują od 800 do 1200 EUR/miesiąc, by zamieszkać w Danii. Koszty te mogą wzrosnąć lub spaść w zależności od Twoich przyzwyczajeń: ile wydajesz na zakupy i wyjazdy, ile podróżujesz, i tak dalej. Powinieneś również liczyć się z wyższymi kosztami, jeśli zdecydujesz się na studia w stolicy Danii, Kopenhadze.

Koszty zakwaterowania

Zakwaterowanie stanowi około jednej trzeciej Twoich miesięcznych kosztów utrzymania w Danii. W większości miast należy się spodziewać, że zapłacą Państwo od 400 do 670 EUR, a w Kopenhadze około 800 do 900 EUR.

Jeśli zaczniesz wcześnie szukać mieszkania, być może uda Ci się znaleźć miejsca za 250 EUR/miesiąc w mieszkaniu poza miastem.

Główne możliwości zakwaterowania dla studentów w Danii:

Znalezienie zakwaterowania tuż przed rozpoczęciem semestru może być bardzo trudne. Dlatego też powinieneś zacząć badać swoje możliwości na kilka miesięcy przed przeprowadzką do Danii. Dzięki temu będziesz mógł porównać różne lokalizacje i ceny, a nie podejmować pochopne decyzje. Inną zaletą wcześniejszego wyboru miejsca jest to, że nie będziesz musiał znosić stresu związanego z brakiem wiedzy na temat miejsca zamieszkania.

Koszty żywności

Średnie wydatki na żywność w Danii wyniosą 200 – 270 EUR/miesiąc, w zależności od nawyków żywieniowych. Niższe ceny artykułów spożywczych można znaleźć w supermarketach dyskontowych, takich jak Bilka, Lidl, Netto, Fakta czy Aldi.

Średnio obiad w mieście kosztuje 30 EUR/osobę, a piwo lub napój bezalkoholowy w barze to około 5 EUR.

Koszty transportu

W Danii prawie 50% studentów korzysta z rowerów, aby dostać się na uczelnię, a 30% z transportu publicznego. Miesięczny bilet komunikacji miejskiej na autobus, metro lub pociąg wynosi 40 – 50 EUR/miesiąc.

Dania, a w szczególności Kopenhaga, jest rajem dla rowerów, prawdopodobnie przewyższającym liczbę ludzi. Można więc zawsze wypożyczyć rower i cieszyć się jazdą na rowerze po mieście.

Dodatkowe koszty i oszczędności

Możesz również skorzystać z serwisu Numbeo, aby sprawdzić inne ceny i koszty w Danii.

3. Stypendia i granty uniwersyteckie

Istnieje kilka sposobów na pokrycie kosztów nauki i utrzymania w Danii. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

Możesz również skorzystać ze stypendium Studyportals, aby uzyskać pomoc w finansowaniu studiów za granicą.

4. Opłaty za wizę i zezwolenie na pobyt w Danii

Studenci z UE/EOG i Szwajcarii mogą przebywać w Danii przez 3 miesiące bez zezwolenia. Po tym okresie muszą złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o rejestracji. Dokument ten jest wydawany w ciągu tygodnia i jest bezpłatny.