Studia w Czechach

Wybór najlepszej możliwej uczelni dla Twoich dzieci jest kluczową decyzją do podjęcia, a często także wyzwaniem. Studiowanie za granicą nie jest już luksusem, na który pozwala jedynie ekskluzywny górny poziom uprzywilejowanych studentów uczelni. Mimo to, studia za granicą nie są tanie, a umożliwienie nauki za granicą jest częstym powodem, dla którego studenci wahają się przed wyjazdem za granicę. Ale ile tak naprawdę kosztuje studiowanie za granicą?

Republika Czeska jest jednym z najbardziej popularnych miejsc kształcenia w Europie, ponieważ wiele uniwersytetów oferuje przystępne cenowo programy studiów licencjackich i magisterskich, możliwość studiowania na dowolnej uczelni państwowej i nauki języka czeskiego. Co więcej, jest to wielka szansa na zdobycie unikalnych doświadczeń kulturowych podczas zdobywania nowych umiejętności w kraju o wysokiej jakości życia i niskich kosztach utrzymania.

Pozwólmy teraz porozmawiać o wydatkach w szczegółach. Czynsz jest zazwyczaj największym wydatkiem każdego miesiąca w Pradze. Koszt wynajmu mieszkania zależy od jego wielkości (liczby sypialni), społeczności i okolicy, w której się znajduje. Studenci w Czechach zazwyczaj mieszkają w jednym z dwóch rodzajów zakwaterowania: zakwaterowanie uniwersyteckie lub prywatne. Zakwaterowanie uniwersyteckie pozwoli na łatwiejsze wprowadzenie się w życie studenckie. Z drugiej strony, wynajęcie prywatnego mieszkania może spodobać się tym, którzy chcą trochę więcej prywatności.

Czynsz za miesiąc:

W okresie zakładania domu noclegowego będzie kosztował 205-210 miesięcznie. Po wejściu studenta na uniwersytet cena zakwaterowania będzie niższa: 170-180  za miesiąc. Mieszkanie z jedną sypialnią w centrum miasta kosztuje około 10 000 CZK miesięcznie. Wielu studentów decyduje się na wspólne mieszkanie. W tym przypadku koszty wynajmu są prawie równe cenie, jaką studenci płacą za mieszkanie w akademiku, ponadto każda osoba ma swój własny pokój.

Mówiąc o jedzeniu, klasyczne czeskie posiłki w restauracjach dla mieszkańców kosztują mniej niż równie smaczne posiłki w innych krajach zachodnich. Jeśli chodzi o studentów, niektórzy z nich gotują dla siebie, podczas gdy inni wolą jeść w stołówkach uniwersyteckich, co będzie ich kosztować około 3 000 CZK miesięcznie. Niektórzy studenci mogą wybrać się do niektórych restauracji na posiłek, który w każdym razie będzie droższy: od 6000 do 8000 CZK.

Korzystanie z transportu publicznego w Pradze jest przystępne cenowo i wygodne. Studenci mogą ubiegać się o tzw. âLitackaâ . Karta ta służy jako zamiennik niektórych miejskich voucherów i biletów i zapewnia studentom duże zniżki na lokalny transport publiczny. Koszt âLitackaâ wynosi około 10 ⬠miesięcznie. Wszyscy pozostali studenci zagraniczni, którzy zamierzają pozostać w Republice Czeskiej dłużej niż 90 dni, są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Przy ubieganiu się o wizę będą Państwo musieli przedstawić dowód posiadania czeskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Limit ubezpieczenia wynosi minimum 60 000 EUR, a ubezpieczenie musi być wykupione na cały okres pobytu. Koszt ubezpieczenia może wynosić od 300 ⬠rocznie.

Podczas gdy zakupy w Pradze nie zawsze są tanie, można znaleźć kilka dobrych ofert. Czasami sklepy mają zniżki nawet do 70%. Dlatego też można po prostu rozbudować swoją szafę o 10000 czk wraz z akcesoriami.

Mówiąc o usługach telefonii komórkowej w Republice Czeskiej, łatwo jest uzyskać kartę prepaid, która zazwyczaj kosztuje około 200 do 500 CZK. Częścią tych pieniędzy jest kredyt początkowy.

ISIC jest jedynym uznawanym na całym świecie dokumentem tożsamości studenta. Jego posiadacz uzyskuje dostęp do szerokiego zakresu świadczeń i zniżek w całej Republice Czeskiej oraz w ponad 124 innych krajach na całym świecie. Karta ta zapewnia studentom różnego rodzaju zniżki na wystawy, muzea, posiłki w określonych miejscach, wycieczki zagraniczne itp.

Republika Czeska jest uważana za jeden z najpiękniejszych i najbardziej przystępnych cenowo krajów Europy Wschodniej. Na przykład koszty utrzymania w Austrii czy Niemczech są dwa lub trzy razy wyższe, podczas gdy standard i jakość życia nie różnią się aż tak bardzo od Czech.