Koszty nauki i życia we Włoszech – MastersPortal.com

Jeśli szukasz przystępnych cenowo dyplomów w Europie, powinieneś rozważyć studia we Włoszech. Znajdują się tam jedne z najstarszych uniwersytetów na świecie, które oferują wysoką jakość kształcenia i niskie opłaty za naukę. Będziesz też chętnie podróżować i poznawać bogatą kulturę i historię włoskich miast.

Mimo że czesne jest przystępne cenowo, istnieją inne wydatki, które trzeba pokryć, takie jak: zakwaterowanie, wyżywienie, transport, książki i inne. Poniżej przedstawiamy więcej informacji na temat kosztów nauki i życia i mamy nadzieję, że będziesz miał lepszy pomysł na to, jaki budżet potrzebujesz na studia we Włoszech.

1. Czesne na uniwersytetach we Włoszech dla studentów zagranicznych

Czesne na uniwersytetach publicznych

Publiczne uniwersytety we Włoszech ustalają swoje czesne w oparciu o dyscyplinę i rodzaj stopnia naukowego (licencjat, magisterium, doktorat). Średnio, czesne waha się pomiędzy 0 – 5.000 EUR/rok akademicki. Jeśli jesteś studentem spoza UE/EOG, niektóre programy studiów mogą wymagać znacznie wyższych czesnego.

Czesne na uniwersytetach prywatnych

Prywatne uniwersytety we Włoszech zazwyczaj pobierają wyższe opłaty za naukę niż uniwersytety publiczne i większość z nich ma takie same opłaty zarówno dla studentów z UE, jak i spoza UE/EOG. Średnie opłaty za naukę na uniwersytetach prywatnych wahają się od 3 000 do 35 000 EUR/rok.

Najbardziej przystępne cenowo uniwersytety we Włoszech

Sprawdź listę włoskich uniwersytetów z jednymi z najbardziej przystępnych cenowo czesnych:

Czesne na najlepszych włoskich uniwersytetach

Poniżej znajduje się lista średnich czesnego na najlepszych włoskich uniwersytetach:

2. Koszty utrzymania we Włoszech dla studentów zagranicznych

Całkowite koszty utrzymania międzynarodowych studentów we Włoszech wynoszą od 700 do 1 000 EUR/miesiąc. Koszty te obejmują: zakwaterowanie, wyżywienie, transport publiczny, podróże lokalne i/lub rozrywkę.

Mieszkanie we Włoszech jest wspaniałym doświadczeniem, ale pamiętaj, że jeśli wybierzesz Rzym lub Mediolan, są one droższe w porównaniu z innymi włoskimi miastami. Sprawdź średnie miesięczne wydatki na utrzymanie dla studentów w tych miastach studenckich we Włoszech:

Zakwaterowanie

Można się spodziewać, że za mieszkanie zapłaci się od 300 do 600 EUR. Ceny różnią się w zależności od miasta, w którym mieszkasz i rodzaju zakwaterowania. Dzielenie mieszkania z innymi studentami jest dobrym sposobem na zmniejszenie Twoich miesięcznych wydatków. Możesz również mieszkać z lokalną rodziną i ćwiczyć swoje włoskie umiejętności, poznając jednocześnie ich tradycję i styl życia.

Koszty żywności

Przy zakupie artykułów spożywczych w lokalnych supermarketach wydasz około 150 – 200 EUR/miesiąc. Lidl, Penny Market czy Esselunga mają jedne z najniższych cen.

We włoskich restauracjach obiad lub kolacja zaczyna się od antypastu (rodzaj przystawek lub przekąsek), kursu składającego się z różnych rodzajów wędlin, owoców morza i dań warzywnych, w cenach od 8 do 15 EUR.

W restauracjach średniej klasy, dania makaronowe kosztują od 6 do 12 EUR, podczas gdy główne dania rybne lub mięsne kosztują zazwyczaj od 8 do 16 EUR.

Należy pamiętać o jednym ważnym szczególe: każda włoska restauracja pobiera opłatę za chleb i pokrycie kosztów; zazwyczaj kosztuje to około 1 – 2,50 EUR za osobę.

Koszty transportu

Transport publiczny jest najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem podróżowania we Włoszech. Bilet miesięczny na autobus/tramwaj/metro dla studentów wynosi od 25 do 45 EUR/miesiąc, w zależności od miasta.

Sieć kolejowa we Włoszech jest szybka i dobrze utrzymana, więc zwiedzanie innych miast jest zdecydowanie opcją. Ceny biletów zaczynają się od około 20 EUR za podróż, ale jeśli zarezerwujesz bilet wcześniej, możesz uzyskać zniżki nawet do 70%.

Dodatkowe koszty w przypadku studiów we Włoszech

Możesz również skorzystać z serwisu Numbeo, aby sprawdzić inne ceny i koszty we Włoszech.

Opłata wizowa

Teraz, gdy masz już przegląd opłat za naukę i kosztów utrzymania we Włoszech, możesz zacząć aplikować na uniwersytety.W tym czasie nie zapomnij również sprawdzić wymogów dotyczących włoskiej wizy studenckiej, jeśli pochodzisz spoza UE/EOG. Oto więcej szczegółów na ten temat:

3. Stypendia i możliwości finansowania

Większość stypendiów we Włoszech jest oferowana przez rząd lub przez uniwersytety. Przykłady stypendiów, o które możesz się ubiegać:

Możesz również skorzystać ze stypendium Studyportals, aby uzyskać pomoc w finansowaniu studiów za granicą.

Wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy

Zjedz niedrogi posiłek w uniwersyteckiej kafeterii lub „mensa”, albo sprawdź zatłoczone miejsca, w których serwuje się uliczne jedzenie i możesz dostać kanapkę lub kawałek pizzy za 2 – 3 EUR.

W większości pubów, małych restauracji i kawiarni we Włoszech, jeśli zdecydujesz się na jedzenie lub picie przy stole, zapłacisz podwójną cenę, która jest wymieniona w menu! Kiedy można po prostu zamówić i zabrać, należy to zrobić.

Niektóre restauracje we Włoszech mają Apertivo (podobne do amerykańskiego Happy Hour), gdzie oferują bezpłatny bufet, jeśli kupisz drinka, za około 6 EUR; zazwyczaj jest to między 18 a 21.

Studia w Europie i życie we Włoszech, jednym z najpiękniejszych krajów, to świetny wybór. Niskie czesne pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy i zwiedzić miasta pełne starożytnych zabytków i tajemnic, jednocześnie ciesząc się wspaniałą pogodą i próbując jednych z najlepszych potraw na świecie. Przeżyj wspaniałą naukę i wykorzystaj ją jak najlepiej!